یار مهربان
نحوه افکار و اندیشه های انسان طوری است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب، پایه ی اندیشه ها و افکار او را بر مبنای جدید و یا مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی، مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد. "انیشتن" 

امام علی (ع): "هر کس با کتاب ها آرامش یابد، راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد."

مفهوم اساسی کتاب درمانی، باز پروری از راه خواندن است. فکر کتاب درمانی از آنجا بر می خیزد که انسان به تعیین هویت با دیگران از راه ادبیات و هنر علاقه مند است. کتاب درمانی تعامل بین خواننده و ادبیات است. در روش درمان با کتاب، مطالب خواندنی که در اختیار خواننده قرار می گیرد، شفا بخشی و آگاهی بخشی است.(خبر گزاری کتاب ایران، ایبنا)

علاقه مندان عزیز برای مطالعه کامل متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ارجحیت این روش به سایر روش های درمانی گستردگی و دسترس پذیری آسان آن است. این در حالی است که درمان با کتاب هیچ ارتباطی به روش های درمانی ندارد. انتخاب این روش برای درمان به این خاطر است که فرد می تواند با شخصیت ها و مشکلات مطرح شده در کتاب، هم ذات پنداری کند و چگونگی برخورد با مشکلات را در زمان های خاص مورد بررسی قرار دهد و بیازماید.

قدمت کتاب درمانی به ظهور اولین کتاب ها از جنس سنگ و فلز و پاپیروس باز میگردد و شاید تنها تفاوتش با عصر حاضر در تعداد و فابلیت انتشار کتاب هاست و اینکه به کتاب درمانی به چشم یک روش درمانی نگاه نمی شد.

گرچه اصطلاح درمان در این عبارت مشهود است اما مفهومی است از علوم کتابداری و اطلاع رسانی که نحوه ارتباط بین خواننده و کتاب کاربرد دارد و در اینجا کتابداران نقش اساسی را ایفا می کنند. کتابداران باید با شناخت افراد و نیازشان، کتاب مناسب و مطلوبی را در اختیار آنان قرار دهند. یک کتابدار با فرادیدن آموزش های لازم از جمله نحوه برخورداری با کاربر یا شناسایی نیاز اصلی وی می تواند نقش کلیدی را در این روش ایفا کند.

هم چنین فراموش نکنیم که کتابخانه ها نیز در این امر بی اثر نیستند.کتابخانه ها باید نیارهای روز جامعه را شناسایی و امکانات و منابع مورد نیاز جامعه را تامین نمایند.

لازم به ذکر است، این روش درمانی برای گروه های مختلف سنی، متفاوت است. در هر گروه سنی باید نیازها و علایق سنجیده شود و متناسب با آن، کتاب مناسب فرد گزینش شود. میتوان چنین استدلال کرد که این روش در کودکان تاثیر بیشتری دارد و زمان کوتاه تری برای درمان لازم است. زیرا کودکان نسبت به سایر گروه های سنی آمادگی بیشتری برای دریافت مطالب جدید دارند و بهتر می توانند خود را به جای شخصیت های داستان ها قرار دهند.

همه این مطالب در حالی مطرح می شود که متاسفانه میزان کتاب خوانی در ایران برای هر فرد، بسیار پایین است. اگر ما حداقل یک ساعت در روز به طور مفید کتاب هایی را مطالعه کنیم که پاسخگوی سوالات ایجاد شده در ذهنمان باشد، شاید دیگر نیازی به درمان نباشد.

منبع: http//www.ibna.ir

http://ketabak.org

گردآورنده: خانم فریبا علیزاده

[ ۱۳٩۱/۱۱/٩ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ مریم ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب
ابزار پرش به بالا