یار مهربان
نحوه افکار و اندیشه های انسان طوری است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب، پایه ی اندیشه ها و افکار او را بر مبنای جدید و یا مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی، مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد. "انیشتن" 

همسر یک کتابدار که از دست حرفه شوهرش به ستوه آمده بود که کار و زندگی همسرش با هم قاطی شده است به قهر، خانه و زندگی را ترک کرد. تا اینکه پس از ده روز نامه ای بدین مضمون از همسرش دریافت کرد:

سلام بر کسی که کلیات زندگیم به دست اوست. ای عزیزتر از جانم فلسفه وجودی در کنار هم زیستن چیزی فراتر از تصورات ذهن و روان ماست. با وجود تو دینم کامل و سعادتم تضمین شد. اکنون اگر در اجتماع از داشتن شوهری چون من احساس سرافکندگی کنی پس وای بر من!

مهربانا! زبان از بیان بلندای روحت ناتوان شد و علم در محضر فرزانه ای چون تو سر فرود آورد. خوب میدانم اگر به آنچه تو می گفتی عمل می کردم اکنون درد سوزان هجران اینگونه بر آتشم نمی نشاند. اما هر چه بود هنر زیستن به خوبی آموختم و شاید ندانی که در فراغت چه نغمه ها و ابیات عاشقانه ای سرودم و از خدا خواستم که در تاریخ زندگی زناشوییمان این اولین و آخرین جداییمان باشد. اما عزیز دلم در این ده روز هر چه اندیشیدم نفهمیدم که چگونه کار را با زندگی قاطی کردم؟! اگر به خانه ات بر نگردی کتاب زندگیم را برای همیشه بی رونق خواهی کرد، کتابی که پیشگفتارش را خاطرات دوران نامزدیمان پر و مقدمه زیبای آن نوید زندگی مشترکمان را با قلمی شیوا به تصویر کشیده بود. عزیزم بیا از این پس هر آنچه کدورت ایجاد کرده وجین و از زندگی خارج کنیم. بیا در بایگانی خاطراتمان فقط رمان های عاشقانه را جای دهیم. بیا صفحه رمز زندگی را برای هر کس و ناکس باز نکنیم. بیا برای خانواده بزرگمان هر یک عضوی فعال و نمونه به حساب آییم بدون آنکه توقع پاداشی داشته باشیم. بیا برای بهتر زیستن و زندگی نو و دریافت تجربه های سازنده دیگران به شبکه جهانی وصل شویم.

به امید بازگشت تو - همسر کتابدارت

[ ۱۳٩۱/۱۱/۱٥ ] [ ٢:٢۱ ‎ب.ظ ] [ مریم ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب
ابزار پرش به بالا