کتاب درمانی

ارجحیت این روش به سایر روش های درمانی گستردگی و دسترس پذیری آسان آن است. این در حالی است که درمان با کتاب هیچ ارتباطی به روش های درمانی ندارد. انتخاب این روش برای درمان به این خاطر است که فرد می تواند با شخصیت ها و مشکلات مطرح شده در کتاب، هم ذات پنداری کند و چگونگی برخورد با مشکلات را در زمان های خاص مورد بررسی قرار دهد و بیازماید.

قدمت کتاب درمانی به ظهور اولین کتاب ها از جنس سنگ و فلز و پاپیروس باز میگردد و شاید تنها تفاوتش با عصر حاضر در تعداد و فابلیت انتشار کتاب هاست و اینکه به کتاب درمانی به چشم یک روش درمانی نگاه نمی شد.

گرچه اصطلاح درمان در این عبارت مشهود است اما مفهومی است از علوم کتابداری و اطلاع رسانی که نحوه ارتباط بین خواننده و کتاب کاربرد دارد و در اینجا کتابداران نقش اساسی را ایفا می کنند. کتابداران باید با شناخت افراد و نیازشان، کتاب مناسب و مطلوبی را در اختیار آنان قرار دهند. یک کتابدار با فرادیدن آموزش های لازم از جمله نحوه برخورداری با کاربر یا شناسایی نیاز اصلی وی می تواند نقش کلیدی را در این روش ایفا کند.

هم چنین فراموش نکنیم که کتابخانه ها نیز در این امر بی اثر نیستند.کتابخانه ها باید نیارهای روز جامعه را شناسایی و امکانات و منابع مورد نیاز جامعه را تامین نمایند.

لازم به ذکر است، این روش درمانی برای گروه های مختلف سنی، متفاوت است. در هر گروه سنی باید نیازها و علایق سنجیده شود و متناسب با آن، کتاب مناسب فرد گزینش شود. میتوان چنین استدلال کرد که این روش در کودکان تاثیر بیشتری دارد و زمان کوتاه تری برای درمان لازم است. زیرا کودکان نسبت به سایر گروه های سنی آمادگی بیشتری برای دریافت مطالب جدید دارند و بهتر می توانند خود را به جای شخصیت های داستان ها قرار دهند.

همه این مطالب در حالی مطرح می شود که متاسفانه میزان کتاب خوانی در ایران برای هر فرد، بسیار پایین است. اگر ما حداقل یک ساعت در روز به طور مفید کتاب هایی را مطالعه کنیم که پاسخگوی سوالات ایجاد شده در ذهنمان باشد، شاید دیگر نیازی به درمان نباشد.

منبع: http//www.ibna.ir

http://ketabak.org

گردآورنده: خانم فریبا علیزاده

/ 15 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوستت

سلام وبلاگت خوشمله به منم سر بزن خواستی تبادل لینک کنی لینکم کن و بهم خبر بده ممنونم

دوستت

سلام وبلاگت خوشمله به منم سر بزن خواستی تبادل لینک کنی لینکم کن و بهم خبر بده ممنونم

Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

محافظان قرآن

با صلوات بــر مـحمّد و آل مــحمّد و عرض خدا قوت خدمت شما نویسنده بسیار فهیم,خوش ذوق و بابصــیرت"عــذر خواهی,تــیم افسران ارزشـی,را بابت ارسال اتوماتیک نظر به شما را پذیرا باشید"وبلــاگ نویس عزیز در صورت موافقت دوسداریم باهاتون در 12 وبگاه پربازدید با رنک بالای 2 و 3 خودمون, تبادل لیــنک داشته باشیم.خوشــحال میشـیم افـتخار بدید.درصورت موافقت لطف کـنید به آدرس http://directory.blogfa.com دایــرکتوری بزرگ افسرانـــ ارزشی تشــریف آورده و 12 پایگاه لیست شده را لینک و سپس اعلام کنید تا ضمن درج در دایرکتوری , در صفحه اول یا مخصوص دایرکتوری هر 12 پایگاه لینک گردید (زحمت زیادی برای ارسال نظر کشیده شده است پس با حضورتان باعث دلگرمی ما شوید) [گل]فقط مخصوص ارزشی نـویسان[گل] ازطرفVelayatKhamenei.Blogfa.Com

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

دختر لوکس بلاگی

سلام وبلاگ با کیفیتی داری راستی این روز ها همه ی وبلاگ نویسان وبلاگشون تو این سایت معرفی می کنند شما معرفی کردی؟ اگه نکردی بیا وبلاگتو معرفی کن ضرر نداره

مریم

سلام دوست عزیز مطلبت رو خوندم پیشنهادم اینه که برای مطلب هات بیشتر وقت بگذاری ( البته دوستانه گفتم) من تو وبلاگم از همه چیز و از همه جا می نویسم و گاهی هم وبلاگ ها رو می خونم به وبلاگ من هم سری بزن http://hamedarham.blogfa.com موفق و موید باشید

پویا

سلام دوست من وبلاگت خیلی خوبه خسته نباشید دوست من به شهر لی لی پود بیا تا بتونی سایتتو بیشتر به بقیه معرفی کنی دوست پیدا کنی مقاله یا اهنگ خودتو منتشر کنی چت کنی و خیلی کارهای دیگه یه سر به ما بزن... پشیمون نمیشی.شهر لی لی پود برای هر ایرانی

پرتو

سلام. موضوع جدیدوجذابی ست "کتاب درمانی". عالی بود.

صادق

کلیپی زیبا با صدای سامی یوسف http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7796